Oświetlenie hotelu
Oświetlenie hotelu
Jak oświetlić hotelowe wnętrza?
Pierwsze wrażenie to połowa sukcesu, prawda znana od dawna i wykorzystywana skrupulatnie w różnych branżach, m.in. w branży hotelarskiej. To, jakie emocje wywoła u nas widok wybranego hotelu, ma ogromne wrażenie. Jeżeli przybywamy do hotelu wieczorem, pierwsze na co zwrócimy uwagę, to oświetlenie zewnętrzne obiektu, jak również światło wewnątrz, które nas powita. Dopiero później zwracamy uwagę na umeblowanie, dodatki i atmosferę. Oświetlenie hotelu to duże wyzwanie, ale i ogromna wartość dodana dla obiektu, jeśli zrobi się to w odpowiedni sposób.
Hol
Hol wejściowy hotelu jest pierwszym miejscem, które wita i zaprasza dalej, dlatego też powinien być ciepłym i stylowym wnętrzem. Dobrze byłoby, gdyby foyer zostało podzielone za pomocą oświetlenia hotelowego na strefę aktywną oraz miejsce odpoczynku. Ciepłe i przytłumione światło w miejscu, gdzie goście czekają oraz jasne, przyjazne światło przy recepcji. Główne oświetlenie hotelowe, którego zadaniem jest zapewnienie ogólnego światła, może być uzyskane przy użyciu lamp wiszących, plafonów, lamp ściennych(kinkiety lub downlight). Natomiast tam, gdzie wykonywana jest praca, np. przy recepcji, potrzebujemy światła bezpośredniego. Najlepiej sprawdzają się reflektorki kierunkowe lub oprawy do zabudow z regulowanym kątem padania światła.
Pokój
Pokoje to serce hotelu, służą gościom nie tylko do odpoczynku czy spania, lecz także często do pracy. Lampy hotelowe zapewniające oświetlenie ogólne to plafony oraz lampy wiszące. Obok łóżka powinna stać lampka nocna, która zapewnia optymalne światło do czytania w łóżku lub po dwóch stronach wezgłowia powinny znaleźć się kinkiety. Ciekawym, ostatnio chętnie stosowanym rozwiązaniem, jest ustawienie dwóch lamp podłogowych zamiast lampek nocnych (zdjęcie poniżej). Jeżeli w pokoju hotelowym jest biurko, to należy pamiętać, aby wyposażyć je w lampkę biurkową, dzięki której będzie możliwe skierowanie jasnego światła na miejsce pracy.
Projekt wnętrza: Pracownia Projektowania
Wnętrze obiektu: Glam Apartments (Warszawa)
Łazienka hotelowa
Zaplanowanie łazienki hotelowej to wyzwanie dla każdego projektanta. Gość powinien czuć się w niej swobodnie i komfortowo. Przestrzeń musi być wygodna, przyjemna, nieskazitelnie czysta i pachnąca. Niezależnie od klasy hotelu i wielkości łazienki, przestrzeń powinna być jednocześnie funkcjonalna i estetyczna. Nie wolno zapominać o jej odpowiednim oświetleniu. Ma ono większy wpływ na ogólny odbiór wnętrza, niż jakikolwiek inny czynnik. Ilość źródeł światła, ich barwa, moc, miejsce umieszczenia – wszystko ma znaczenie. Najlepszym rozwiązanie jest, gdy dysponujemy naturalnym światłem słonecznym. W większości pokoi hotelowych rzadko mamy ten luksus, ponieważ łazienki umieszczone są w głębi budynku. Musimy stworzyć oświetlenie, które jak najlepiej odda charakterystykę dziennego światła. W tym celu możemy zastosować oświetlenie sufitowe, np. plafony przystosowane do łazienek lub oprawy do zabudowy o tym samym przeznaczeniu. Poza oświetleniem zapewniającym ogólne dobre światło oraz bezpieczeństwo i podstawowe rozeznanie w przestrzeni, bardzo ważna jest strefa lustra. Musi ono być doświetlone górnym lub bocznym światłem tak, by łatwo było wykonać przy nim czynności wymagające skupienia i precyzji.
Projekt wnętrza: Pracownia Projektowania
Wnętrze obiektu: Glam Apartments (Warszawa)
Restauracja hotelowa
Zastanawiając się nad doborem oświetlenia do restauracji, musimy zdać sobie sprawę z faktu, że głównym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, będzie nastrój wnętrza. Styl wybranego oświetlenia w restauracji zależy przede wszystkim od jej indywidualnego charakteru. Możliwości tworzenia nastroju są w zasadzie nieskończone – od rażącej jasności do nastrojowego światła świec.
Należy pamiętać, aby zwrócić szczególną uwagę na dostosowanie oświetlenia w restauracji do otoczenia architektonicznego. Poza tym warto pamiętać o dobrym oświetleniu żywności, tak aby wyglądała atrakcyjnie, a całe oświetlenie stołu sprzyjało przyjemnej konwersacji. Stopień wybranej jasności oświetlenia, determinuje poziom intymności dla osób spożywających posiłki w restauracji. Wszystkie istotne czynniki wpływające na poziom zadowolenia Klienta, powinni być skorelowane z odpowiednim oświetleniem uwzględniającym gastronomiczną koncepcję lokalu.
Korytarz
Hotelowe korytarze to nic innego jak ciągi komunikacyjne w hotelu, w związku z tym, powinny być dobrze oświetlone zawsze, gdy poruszają się po nich goście. Zdarza się, że projektanci dobierając oświetlenie traktują korytarze gorzej niż pozostałe wnętrza. Jest to duży błąd, ponieważ w hotelach korytarze stają się coraz częściej reprezentacyjną częścią architektury i powinny być oświetlone za pomocą dopasowanego oświetlenia. Właściwe oświetlenie korytarzy tworzy miły i spokojny nastrój we wnętrzach i zapewnia łatwą orientację. Odpowiednio dobrane oświetlenie, zapewnia bezpieczeństwo na wszystkich drogach prowadzących przez budynek, pod warunkiem, że jest dobrze rozmieszczone. Wprowadza ład i porządek na korytarzach, podkreśla usytuowanie wind i schodów. Niezależnie od tego, jakie oświetlenie korytarzy stosuje się (lampy sufitowe, czyli plafony, oprawy typu downlights czy lampy ścienne, tzn. kinkiety), ważne jest, aby poprzez ich rozmieszczenie zapewnić różną jasność i nie tworzyć monotonnego dla oczu oświetlenia. W innym wypadku w długich korytarzach może zdarzyć się, że światło wywoła, tzw. efekt tunelowy. Można skrócić optycznie długie korytarze w hotelu, np. poprzez rozmieszczenie oświetlenia korytarzy w poprzek kierunku poruszania się. Należy dodać, że ściany rozświetlone kinkietami (lampy ścienne) poszerzają optycznie korytarz.
Oszczędność energii
Hotel to z reguły duży obiekt, który zużywa olbrzymie ilości energii elektrycznej. Warto pamiętać o tym i wszędzie gdzie jest to możliwe, wprowadzać rozwiązania, które pozwolą ją zaoszczędzić. Oświetlenie hotelu to dobre miejsce na szukanie właśnie takich oszczędności. Lampy w obiekcie świecą się przez większość czasu, w związku z tym niezmiernie ważne jest to, aby wprowadzić rozwiązania, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii. Należy pamiętać o ledowych źródłach światła, których pobór energii jest znacznie mniejszy niż tradycyjnych źródeł. Poza tym dobrym rozwiązaniem są czujki ruchu, które umożliwiają włączenie światła w momentach, kiedy faktycznie jest niezbędne oraz czujniki zmierzchu, szczególnie w oświetleniu zewnętrznym. Istnieją także zaawansowane systemy oświetleniowe, które sterują całym oświetleniem w hotelu, dobierając odpowiednie jego natężenie w zależności od pory dnia i potrzeb.
Oświetlenie hotelowe powinno łączyć w sobie wzornictwo, funkcjonalność, oszczędność energetyczną oraz, co naszym zdaniem najważniejsze, niezapomniany klimat i ciepło wnętrza.